An Evangelical Pilgrimage
Random header image... Refresh for more!

tiny rocks

DSC04790

Keizer, OR :: The other day John helped his dad unload a cubic yard of pea gravel into a newly landscaped section of their garden. All of the boys were helping and John thought it would be great to do some math with them.

The problem to solve: How much did each tiny rock cost?

They knew the following: The cubic yard of pea gravel cost $29.

I helped John find a good container to measure the tiny rocks in. We used a little nails box that measured 1″x2″x3″. After it was filled with rocks someone had to count all of the rocks…guess who ended up counting? Yep, me! 403 rocks later, we could do the math.

It turns out that they dispersed at least 3,133,728 rocks, each costing about $0.00000925.

Here is the final product. Pictures of smores to come soon!
DSC04792

2 comments

1 Libby { 10.05.09 at 10:40 am }

That looks great! How fun! (Well, maybe not the counting…)

2 judy stokes { 10.06.09 at 11:37 am }

aint it amazing the things we do and ask when kids are around? you guys are just natural teachers and interesting parents.

Leave a Comment